Member Login

Lost your password?

Not a member yet? Sign Up!

High School Baseball Sectional Draw

May 17, 2011
By

HS Baseball Sectional Draw
Dates: May 26-30, 2011.
Times: To be determined by host school.
Admission: $5 per session; $8 season.

Home Team: The second-named team in each pairing is the designated home team except when they advance by virtue of a bye. Exception: In six-team sectionals, the teams drawing the bye will play in the second semifinal game (Game 4) and will be the visitor in the championship game.

4A SECTIONAL of interest:

3.  South Bend Clay (6)

Game 1: South Bend Adams vs. South Bend Washington.
Game 2: Penn vs. South Bend Riley
Game 3: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.
Game 4: South Bend Clay vs. Mishawaka.
Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.
4.   Elkhart Memorial (6)

Game 1: Elkhart Central vs. Concord.
Game 2: Warsaw vs. Elkhart Memorial.
Game 3: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.
Game 4: Goshen vs. Northridge.
Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.

3A SECTIONALS of interest:

19.    at Plymouth (7)

Game 1: South Bend St. Joseph’s vs. Mishawaka Marian.
Game 2:  Culver Academies vs. Rochester.
Game 3:  Plymouth vs. New Prairie.
Game 4:  Glenn vs. Winner of Game 1.
Game 5:  Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.
Championship:   Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5.
20. West Lafayette (6)

Game 1: Benton Central vs. Western.
Game 2: Twin Lakes vs. Northwestern.
Game 3: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.
Game 4: West Lafayette vs. Frankfort.
Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.
21.   Tippecanoe Valley (7)

Game 1:  Lakeland vs. Whitko.
Game 2:  NorthWood vs. Wawasee.
Game 3:  Tippecanoe Valley vs. West Noble.
Game 4:  Columbia City vs. Winner of Game 1.
Game 5:  Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.
Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5.

2A SECTIONAL of interest:

34. Boone Grove (6)

Game 1:  North Judson vs. Hebron.
Game 2:  Winamac vs. North Newton.
Game 3:  Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.
Game 4: Culver Community vs. Boone Grove.
Championship:   Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.
35.    at LaVille (5)

Game 1:   Bremen vs. Fairfield.
Game 2:   Westview vs. LaVille.
Game 3:   Jimtown vs. Winner of Game 1.
Championship:   Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

1A SECTIONAL of  interest:

50.    South Central (Union Mills) (6)

Game 1:  Westville vs. Argos.
Game 2:  Oregon-Davis vs. South Central (Union Mills).
Game 3:  Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.
Game 4:  Triton vs. Marquette Catholic.
Championship:   Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.

WordPress Plugin Share Bookmark Email