Member Login

Lost your password?

Not a member yet? Sign Up!

LJH Track Fairs Well Against Triton

May 5, 2011
By

05/06/11  The Lincoln Junior High Track teams ran against Triton on a sunny Wednesday evening.

The 7th grade girls lost their meet by a score of 45-55.

Brooke Wagner was a triple winner for the Red Storm in the 800m, 1600, and 4 x 400 relay.

Others placing for Lincoln:

Shannon Stevenson – 1st shot put, 2nd – discus, 3rd – high jump

Audrey Pratt – 1st 4 x 400 relay, 2nd – high jump

Elise Patrick – 1st 4 x 400 relay

Lexi Mahabeer – 1st – 4 x 400 relay, 2nd 100m, 200m

Shayla Beagle – 2nd – shot put

Sydney Oliver – 2nd hurdles

Emily Morris – 3rd – 1600, 800

Natalie Wright – 2nd 400, 3rd hurdles

The 8th grade girls won their meet by a score of 78-22.

Allie Wright broke her own school record in the 800m with a time of 2:26.1.  She also earned 1st in long jump, 4 x 100 relay, and 4 x 400 relay.

Hunter Stevens was a triple winner in the 100m, 4 x 100 relay, and 4 x 400 relay.

Megan Sutton was a double winner with first place finishes in the discus and shot put.

Others placing for the Red Storm:

Kaydon Fosler – 1st high jump, 2nd – 400

Cassi Quissell – 2nd – high jump, long jump

Mackenzie Schuler – 3rd – long jump

Katelyn O’Neal – 1st – hurdles

Nicole Snare – 2nd hurdles

Haley Harrell – 1st – 4 x 100 relay, 4 x 400 relay, 3rd – 100m

Megan Maxwell – 1st – 4x 100 relay, 2nd – 100m

Abby Patrick – 2nd – 1600, 3rd 800

Andrea Finley – 1st – 400m

Libby Read – 3rd – 1600

Alyssa Clyde – 1st – 200m

Maddie Gunderson – 3rd – 200m

Amber Eckman – 1st 4 x 400 relaySp

The  7th grade boys won the meet by a score of 84-16.  Lincoln had two triple winners.

Josh Anders won the high jump,  long jump, and 400m.

Trevor Neidlinger won the 100m, 200m, and 4 x 100 relay

Others placing for Lincoln:

Bodie Neidig – 1st – discus, shot put

Andrew Miller – 1st – 1600, 4 x 400 relay

Jack Barron – 1st – 800, 4 x 400 relay, 3rd – long jump

Steve Helm – 1st – 4 x 100 relay, 4 x 400 relay, 2nd – long jump, 3rd – 100m

Jacob Rachiele – 1st – 4 x 100 relay, 2nd – 100m, 200m

Spencer Mae-Croft – 1st – 4 x 100 relay, 4 x 400 relay, 2nd – high jump, 400m

Trenton Garza – 3rd – discus

Kasey Kopetski – 3rd – shot put

Kam Ray – 2nd – hurdles, 800m

Jon Eberly – 3rd – hurdles, 400m

Keith Longanecker – 3rd – 1600m

Jeremy Splix – 3rd – 800m

The Red Storm 8th grade boys won their meet by a score of 54-46.

Taylor Fulton – 1st – long jump, 200m, 4 x 100 relay, 2nd – 100m

CC Bastardo – 1st hurdles, 4 x 400 relay, 4 x 100 relay, 3rd – 100m

Ryan MacLain – 1st – 4 x 100 relay, 4 x 400 relay, 3rd – long jump, 2nd – hurdles

Kyle Lacefield – 1st – 4 x 100 relay, 2nd – discus, high jump

Brian Sanchez – 1st – 4 x 400 relay, 3rd – 400m

Kennedy Schneiders – 1st 4 x 400 relay, 2nd – 800m, 1600m

Kevin Escobar – 3rd – discus, 2nd shot put

Eduardo Zamudio – 2nd – 400m, 3rd – 200m

Lincoln will be hosting the Red Storm Relays on Saturday at Plymouth High School beginning at 9:00. Come join the fun and support the athletes.

WordPress Plugin Share Bookmark Email

Tags: ,