Member Login

Lost your password?

Not a member yet? Sign Up!

Fifteen seniors and 15 underclass girls basketball players have earned IBCA/Subway first-team All-State honors for 2012-13, it was announced Wednesday (March 6).

March 12, 2013
By

03/13/13 Fifteen seniors and 15 underclass girls basketball players have earned IBCA/Subway first-team All-State honors for 2012-13, it was announced Wednesday (March 6).

Also, 115 additional players were selected as honorable mention IBCA/Subway Senior All-State and 140 additional juniors, sophomores and freshmen were recognized as honorable mention IBCA/Subway Underclass All-State in a process organized by the Indiana Basketball Coaches Association and presented by Subway Restaurants of Indiana.

Stephanie Mavunga of Brownsburg and Taya Reimer of Hamilton Southeastern, a pair of McDonald’s All-Americans, as well as Ariana Simmons of Class 4A state runner-up Fort Wayne South and Dakota Weatherford of Class 3A state runner-up Hamilton Heights are among those picked to the IBCA/Subway Senior First Team.

Completing that list are Jenn Anderson of Westfield, Nicole Anderson of Terre Haute North, Katie Curtis of Lebanon, Andrijana Cvitkovic of Culver Academy, Celeste Edwards of North Central, Ally Lehman of Indian Creek, Jill Morrison of Winchester, Bridget Perry of Roncalli, Mikale Rogers of Lawrence North, Rhagen Smith of Sullivan and Caitlyn Tolen of Benton Central.

The IBCA/Subway Underclass First Team features sophomore Dominique McBryde of Class 4A state champion Bedford North Lawrence, junior Erica Moore and sophomore Sydney Shelton of Class 3A state champion Mt. Vernon (Fortville), junior Maura Muensterman and sophomore Tori Schickel of Class 2A state champion Evansville Mater Dei, and junior Kindell Fincher of Class A state champion Fort Wayne Canterbury.

Others on the Underclass first 15 are junior Sydney Buck of Homestead, freshman Lindsey Corsaro of Roncalli, sophomore Victoria Gaines of Merrillville, junior Tayler Goodall of Columbus North, junior Whitney Jennings of Logansport, junior Morgan Olson of NorthWood, sophomore Ali Patberg of Columbus North, sophomore Brittany Ward of Pike and freshman Jackie Young of Princeton.

The IBCA all-state teams are selected in a process where all IBCA-member head coaches have the opportunity to vote for top players from schools on the traditional regional structure of the non-class tournament format. Representatives from each of those 16 regional areas, plus six at-large representatives (two each from IHSAA Districts 1, 2 and 3), then meet to review those votes and finalize the selections.

Subway Restaurants of Indiana, extending a partnership that was started in November with the IBCA/Subway Player of the Week program, is making a financial contribution to the IBCA Scholarship Fund for becoming the presenting partner of the IBCA all-state teams.

As part of the partnership, Subway also will provide plaques to first-team honorees and certificates to players receiving honorable mention recognition. Those items will be available to each recipient’s coach at the annual IBCA Clinic in April, allowing her coach to present the award to each player at her school.

The IBCA thanks Subway Restaurants for becoming a partner in this annual project.

The complete 2013 IBCA/Subway Senior All-State and 2013 IBCA/Subway Underclass All-State teams for girls basketball are listed below.

2013 IBCA/Subway Senior All-State

FIRST TEAM

Jenn Anderson, Westfield
Nicole Anderson, Terre Haute North
Katie Curtis, Lebanon
Andrijana Cvitkovic, Culver Academy
    Celeste Edwards, North Central
Ally Lehman, Indian Creek
Stephanie Mavunga, Brownsburg
Jill Morrison, Winchester
Bridget Perry, Roncalli
Taya Reimer, Hamilton Southeastern
Mikale Rogers, Lawrence North
Ariana Simmons, Fort Wayne South
Rhagen Smith, Sullivan
Caitlyn Tolen, Benton Central
Dakota Weatherford, Hamilton Heights

HONORABLE MENTION

Lindsay Baker, Warsaw
Katie Barnard, Mishawaka Marian
Savannah Bley, NorthWood
Olivia Carlton, Penn
Keshyana Cooper, Michigan City
Cagney Craig, Whitko
Jordann Frasure, North Judson
Tia Garnett, Elkhart Central
KiLee Knafel, Wawasee
Taylor Lutz, Penn
Toni Murphy, Michigan City
Shelby Nelson, Mishawaka
Amber Redinger, Plymouth
Haley Richardson, West Noble
Jessica Schramm, Winamac
Haley Schrock, Northridge
Madison Schrock, Northridge
Aimee Swihart, Goshen
Jennifer Walker-Crawford, Warsaw

2013 IBCA/Subway Underclass All-State

FIRST TEAM

Sydney Buck, Homestead
Lindsey Corsaro, Roncalli
Kindell Fincher, Fort Wayne Canterbury
Victoria Gaines, Merrillville
Tayler Goodall, Columbus North
Whitney Jennings, Logansport
Dominique McBryde, Bedford North Lawrence
Erica Moore, Mt. Vernon (Fortville)
Maura Muensterman, Evansville Mater Dei
Morgan Olson, NorthWood
    Ali Patberg, Columbus North
Tori Schickel, Evansville Mater Dei
Sydney Shelton, Mt. Vernon (Fortville)
Brittany Ward, Pike
Jackie Young, Princeton

HONORABLE MENTION

Jesse Averone, Oregon-Davis
Haley Brown, Fairfield
Ashley Campbell, Oregon-Davis
Deja Felder, Goshen
Jordyn Frantz, NorthWood
Nikki Grose, Warsaw
Jaclyn Heath, LaPorte
Alicia McIntosh, Oregon-Davis
Michal Miller, Michigan City
Morgan Miller, Northridge
Taylor Miller, Northridge
Khadijah Moore, Elkhart Memorial
Tia Murphy, South Bend Washington

WordPress Plugin Share Bookmark Email