Member Login

Lost your password?

Not a member yet? Sign Up!

IHSAA GIRLS BASKETBALL TOURNAMENT PAIRINGS

January 27, 2013
By

The brackets for the 38th Annual IHSAA Girls Basketball State Tournament presented by Indiana Farm Bureau Insurancewere filled this afternoon with a record number of teams for the ninth consecutive year.

A total of 399 schools, one more than last year, and 5,433 student-athletes are set to participate in the tourney which begins in nine days.

Sectional games are scheduled to begin Tuesday, Feb. 5, and run through Saturday, Feb. 9, with the regional round slated for Feb. 16 and semi-states on Feb. 23. The four state championship games that make up the state finals will be played at the Hulman Center in Terre Haute for the second year on Saturday, March 2.

 

Sectionals
Dates: Feb. 5, 8, 9, 2013.
Admission: $6 per session; $10 all sessions.
Home Team: The second team listed in each game is the designated home team.

 

AREA TEAMS DRAW:

3A:    18.  at Hanover Central (6)
Game 1: Andrean vs. Hanover Central.
Game 2: Kankakee Valley vs. Rensselaer.
Game 3: Knox vs. Winner of Game 1.
Game 4: Calumet vs. Winner of Game 2.
Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.

3A:     19.  at New Prairie (7)
Game 1: New Prairie vs. Culver Academies.
Game 2: South Bend St. Joseph vs. Glenn.
Game 3: Jimtown vs. PLYMOUTH.
Game 4: Mishawaka Marian vs. Winner of Game 1.
Game 5: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.
Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5.

3A:    20.  at Benton Central (7)
Game 1: West Lafayette vs. Peru.
Game 2: Maconaquah vs. Twin Lakes.
Game 3: Northwestern vs. Western.
Game 4: Benton Central vs. Winner of Game 1.
Game 5: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.
Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5.

3A:    21.  at NorthWood (6)
Game 1: NorthWood vs. Wawasee.
Game 2: West Noble vs. Tippecanoe Valley.
Game 3: Fairfield vs. Winner of Game 1.
Game 4: Lakeland vs. Winner of Game 2.
Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.

 

2A:    34.  at Hebron (6)
Game 1: Hebron vs. Winamac.
Game 2: Rochester vs. North Newton.
Game 3: Boone Grove vs. Winner of Game 1.
Game 4: North Judson vs. Winner of Game 2.
Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.

2A:    35.  at Central Noble (6)
Game 1: Bremen vs. Prairie Heights.
Game 2: Westview vs. Central Noble.
Game 3: LaVille vs. Winner of Game 1.
Game 4: Fremont vs. Winner of Game 2.
Championship: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.
1A:      51.  at Oregon-Davis (7)
Game 1: South Central (Union Mills) vs. Culver Community.
Game 2: Westville vs. Oregon-Davis.
Game 3: Argos vs. Marquette Catholic.
Game 4: Triton vs. Winner of Game 1.
Game 5: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.
Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5.

WordPress Plugin Share Bookmark Email